Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji

Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji

Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji

Aby w pełni zrozumieć fenomen zabiegów depilacji laserowej, warto nieco dokładniej przyjrzeć się procesom zachodzącym w naszym ciele – dokładnie wzrostowi włosa. Jak wiadomo, depilacja laserowa sprowadza się do trwałego, a więc permanentnego usunięcia zbędnego owłosienia na wybranym obszarze. Skuteczność zabiegu zależna jest w dużej mierze od cyklu życia włosa.

Każdy włos – zarówno u kobiety jak i u mężczyzny – składa się z dwóch kluczowych elementów: łodygi wystającej ponad skórę oraz korzenia zlokalizowanego w jej głębi. Korzeń osadzony jest w mieszku włosowym, potocznie zwanym torebką. Analizując budowę włosa nie sposób nie wspomnieć również o cebulce, która zawiera w sobie wszystkie elementy niezbędne do jego wzrostu. Ta umiejscowiona jest na dnie mieszka – torebki i stanowi żywy fragment włosa. Finalnie mamy również melatoninę – wytwarzany przez komórki zwane melanocytami barwnik włosa.

Długość życia owłosienia a cykl wzrostu włosa

Długość życia owłosienia zależna jest od partii ciała. W cyklu wzrostu włosa wyróżniamy następujące fazy: faza wzrostu (anagen), faza przejścia (katagen) i faza spoczynku (telogen). Depilacja laserowa oddziałuje na włosy znajdujące się tylko w fazie wzrostu. Wiązka lasera skutecznie niszczy mieszek włosowy, cebulkę oraz ich macierz. Czas trwania wyszczególnionej fazy waha się od sześciu do dwunastu tygodni. Im większe owłosienie ciała na etapie wzrostu tym większa skuteczność samego zabiegu. Faza przejścia sprowadza się do przysunięcia cebulki włosa ku górze, co prowadzi do zahamowania wzrostu owłosienia. Dodatkowo, na tym etapie dochodzi do zatrzymania produkcji melaniny. Wszystko to uniemożliwia efektywne przeprowadzenie zabiegu. Wiązka lasera przepływająca do włosów znajdujących się w fazie przejściowej nie jest w stanie całkowicie ich zniszczyć. Telogen natomiast to faza, w której włos obumiera. Depilacja w tym czasie nie powoduje żadnej reakcji.

 

Polecane artykuły:

  1. Depilacja laserowa: Dlaczego warto?
  2. Porównanie metod depilacji
  3. Jak działa laser lightsheer?

Joanna Gabor

Specjalistka gabinetu Depilacja laserowa Katowice

Oceń nas

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA