Przyczyny nadmiernego owłosienia

 Przyczyny nadmiernego owłosienia

 Przyczyny nadmiernego owłosienia

Hirsutyzm, szerzej znany jako nadmierne owłosienie, może dotknąć niemal każdą kobietę, niezależnie od wieku czy stosowanych na co dzień rodzajów depilacji. Należy nadmienić, że nadmiar owłosienia na twarzy, piersi czy podudziach nie musi świadczyć o chorobie. W większości przypadków jest on uwarunkowany predyspozycjami rodzinnymi, a dokładniej naszym pochodzeniem. Osoby, których przodkowie wywodzą się z południowej części Europy bądź Azji, częściej zmuszone są borykać się z nadmiernym, ciemnym owłosieniem – w szczególności w okolicach twarzy. Drugą – równie częstą przyczyną – są zaburzenia hormonalne.

Przyczyny nadmiernego owłosienia – zaburzenia hormonalne

Nadmierne owłosienie – w szczególności na brodzie, między piersiami, w okolicach brodawek sutkowych, na podudziach, a także między pępkiem, a spojeniem łojowym – może wynikać z nadmiaru androgenów. Wbrew powszechnej opinii jajniki oraz nadnercza produkują nie tylko estrogeny (żeńskie hormony płciowe), ale również męskie hormony płciowe. Hiperandrogenizm objawia się jednak nie tylko wzmożoną ilością ciemnych włosków, ale również nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, nieregularnymi miesiączkami, zmianami łojotokowymi na skórze, a także obniżonym głosem, rozrośniętymi mięśniami oraz niemożnością zajścia w ciąże.

Inne przyczyny nadmiernego owłosienia

Przyczyn nadmiernego owłosienia może być wiele – większość związana jest z nieprawidłowościami w naszym organizmie. Do najpopularniejszych należą:

  • PCOS, czyli zespół policystycznych jajników;
  • Przerost kory nadnerczy;
  • Hiperprolaktynemia;
  • Choroba bądź zespół Cushinga;
  • Wirylizujące nowotwory jajnika tzn. guzki jajnika;
  • Anoreksja;
  • Regularne przyjmowanie leków działających androgennie, w tym: sterydów anabolicznych, progestagenów (stymulujących owulację), danazolu (przyjmowany w leczeniu endometriozy), leków przeciwnadciśnieniowych, leków przeciwpadaczkowych, wybranych antybiotyków, a także niektórych blokerów histaminowych.

Chociaż kosmetologia wyróżnia wiele metod przeciwdziałania nadmiernemu owłosieniu, do tej pory nie znaleziono jednej – najskuteczniejszej. Kluczem do sukcesu w przypadku niektórych pań może okazać się depilacja laserowa, jednakże przed jej wykonaniem warto skonsultować się z lekarzem-ginekologiem. Jeżeli ten stwierdzi, iż hirsutyzm nie jest spowodowany problemami natury hormonalnej, nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania zabiegu depilacji laserowej.

 

Polecane artykuły:

  1. Depilacja laserowa: Dlaczego warto?
  2. Porównanie metod depilacji
  3. Jak działa laser lightsheer?

Joanna Gabor

Specjalistka gabinetu Depilacja laserowa Katowice

Oceń nas

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA